Fabryka Gilz "Dzwon"




Modernistyczny budynek powstał w roku 1924 dla potrzeb Fabryki Gilz "Dzwon" należącej do Hilarego Jeżewskiego i otrzymał adres Grochowska 1. Prawdopodobnie w tym samym roku umieszczono na elewacji od strony Grochowskiej medalion z wizerunkiem Maryi. Produkcja tygodniowa wynosiła 7000000 gilz papierosowych a na opakowaniach widniał napis "Fabryka Chrześcijańska". W 1935 roku (niektóre źródła podają rok 1934 oraz 1937) nastąpiła zmiana numeracji ulicy i zamiast numeru 1 fabryka dostała numer 354. W 2006 roku dom został wpisany do ewidencji zabytków pod numerem inwentarzowym 942.

4 komentarze:

  1. Rzeczywiście, wygląda jak typowy polski zadbany zabytek. Na zasadzie "ludziska, chodźta szybciej obejrzeć, zanim się do reszty rozleci" :/

    OdpowiedzUsuń
  2. Fantazja! Nie bardzo wiem co to gilzy, ale łotewer - chałupka cudna :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Przed wojną istniała tradycja nazywania małych zakładów "fabrykami" podobnie jak obecnie byle sklepik to już "centrum", wszystko jedno czego . Mamy więc "centrum alkoholi", "centrum skarpet", "centrum wędlin i kiełbas" i co tam , kto jeszcze wymyśli. Widziałem gdzieś na zdjęciu przedwojennym z Warszawy szyld sklepu z nazwą "Pałac pończoch" :) Co do chrześcijańskości gilz papierosowych, palenie tytoniu chyba nie jest koszerne :)

    OdpowiedzUsuń
  4. @Marcin - Na "typowym" to jeszcze znana wszystkim dobrze biało - niebieska tabliczka wisi...
    @I am I - to te rurki z bibułki gdzie się tytoń znajduje. Ciocia Wiki wszystko wie :)
    @Blogowsky - jak mufti pozwoli to pewnie, że nie jest ;)

    OdpowiedzUsuń